Sunday, 26 May 2013

Wongkumara Native Title Claim Group

Wongkumara Native Title Claim Group

The claim area is in South west Queensland and North west New South Wales

Ancestors are listed as
Martin Ebsworth
Ruby Ebsworth
Rita McKellar
Una Hartnett
Laura Dixon
Madeline Hines

The Wongkumara native title claim group is currently described as the biological children of the following deceased persons
Albert Ebsworth and Rose Ebsworth
Martin Ebsworth
Alfred Edward Ebsworth
Michael Dixon
Roy Dixon
Edna Joyce Leonard
Anthony Dixon
Warwick Fernando
Beverley Fernando
Laura Dixon
Paul Dixon
Claude Dixon
Albert Ebsworth
Hector Bates
Rita McKellar
Clifford Hartnett
Cyril Hartnett
Shirley Edwards
Darcy Edwards
John Hartnett
Bernard Edwards
Ruby Johnson
Rhonda Williams
Kerrin Johnson
Roy Johnson
Gladys Edwards
Gladys Johnson
Ron Johnson
Elene Shepherd
Edith Edwards
Iris Edwards
Roger Edwards
Arnold (“Picaninie") Ebsworth
Martin Ebsworth
Cecil ("Nocka") Ebsworth
Alma Ebsworth
Jean McKellar
Gerald McKellar
Thomas McKellar
Janice Dennis
Arthur Ebsworth
Madeline Hines
Eileen Hines
Jeannie Hines
Rita ("Georgina”) Hines
Malcom ("Pierce") Hines
Ray Hines
Lucy Harding

Appeared in the Courier Mail of May 25 - 26, 2013

QLD - Registration decision - QC08/3-1 Wongkumara People

( http://www.nntt.gov.au/Applications-And-Determinations/Registration-Test/Pages/Wongkumara_People_QC08_3-1.aspx )

At Schedule A the native title claim group is described as all those persons named in Attachment
A and their biological descendants. Therefore the claim group is based on an apical ancestor
description, and paragraph (b) of s. 61(4) applies. Attachment A is reproduced below.

ATTACHMENT "A"

Only surviving child of the Late Albert Ebsworth and Rose Ebsworth
Lena Murray

Children of the Late Martin Ebsworth
Rosemary Wilson, Barbara Ebsworth, Shirley Ebsworth, Karen Ebsworth, Linda Ebsworth,
Jennifer Ebsworth, Amanda Ebsworth, Robyn Ebsworth, Gail Ebsworth, Martin Ebsworth Jr,
Barry Mallyer, Roger Ebsworth, Carl Ebsworth

Children of the late Alfred Edward Ebsworth
Alfred ("Maxie") Ebsworth, Neville Ebsworth, Kenny Ebsworth, Noelene Perdrisat, Rose Carter

Children of the Late Michael Dixon
Brenda Dixon, Michael Dixon, Jessica Dixon, "Sonno" Johnston, Graham ("Noddy") Dixon,
Vivienne ("Vickie") Dixon, John Dixon, Donna Dixon, Derek ("Lolly") Dixon, Donald ("Donnieboy") Dixon, Tray ("Sorgie") Dixon, Bridget Dixon

of the Late Roy Dixon
Monica Dixon

Children of the Late Edna Joyce Leonard
Christen Leonard, Alan Leonard, Alfred Leonard, Les Leonard, Cynthia Leonard, Edna Leonard

Children of the Late Anthony Dixon
Anthony ("Sweeney") Dixon, Lorna Dixon, Christopher ("Cody") Dixon, Kim Dixon,
Barbara Dixon, Kelvin Dixon, Venus Dixon

Children of the Late Warwick Fernando
Shaylee Gilbey, Warwick ("Sonno") Gilbey, Joycelyn Gilbey, Vivienne Gilbey, "Sissie" Gilbey

Children of the Late Beverley Fernando
Donald Fernando, Kenneth Fernando, Toni Fernando, Laura Fernando

Children of the Late Laura Dixon
Patricia Dixon, Netta Dixon, Noelene Dixon, Donald ("Donny") Dixon

Children of the Late Paul Dixon
Paul Knight, Leane Knight, Brody Knight

Children of the Late Claude Dixon
Richard Dixon, Tracy Dixon, Denise Dixon, Mary Dixon, Tootsie Dixon, Claudette Dixon,
Erica Dixon

Children of the Late Albert Ebsworth
Alma Sullivan, Graham Knight

Children of the Late Hector Bates
Noelene Hudson, Susan Hudson, Andrew Hudson, Kristy Hudson, Paul Hudson, Bradley Hudson, Bruce Hudson, Roger Hudson, Donna Hudson

Children of the Late Rita McKellar
Linda Elwood, Lillian McKellar, Glen McKellar, David McKellar, Dean McKellar,
Louella McKellar

Child of the Late Clifford Hartnett
Margie-Anne Whyman

Child of the Late Cyril Hartnett
Cyril ("Junior") Whyman

Children of the Late Shirley Edwards
Cynthia Knight, Joanne Barker, Margaret Edwards, Letitia Edwards, Megan Edwards,
Morris Edwards, Percy Edwards, Mervyn Edwards, Dennis Edwards, Maria Edwards

Children of the Late Darcy Edwards
Aaron Orcher, Annika Orcher, Shirley-Anne Orcher, Deakin Orcher, Tegan Orcher,
Marcia Orcher, Darcelle Orcher,

Children of the Late John Hartnett
Eunice Hartnett, Phyllis Hartnett, Roger Hartnett, Albert Hartnett, Jane Hartnett,
Vera Thomas, Cherrie Hartnett, Adrian ("Russell") Broughton

Child of the Late Bernard Edwards
Steven Dargan

Child of the Late Ruby Johnson
Amy Gloria Elwood

Children of the Late Rhonda Williams
Kelly Williams, Kylie Williams, Noel Williams

Children of the Late Kerrin Johnson
Jannette Kelly, Annette Johnson, Jeffrey Johnson, Larry Johnson, Lorraine Johnson,
Maureen Johnson

Children of the Late Roy Johnson
Moma Johnson, Maria Johnson, Roslyn Johnson, Gloria Johnson, Darryl Johnson,

Children of the Late Gladys Edwards
Patricia Edwards, Pam Edwards

Children of the Late Gladys Johnson
Deanna Edwards, Shane Edwards, Clark Edwards, Dell Edwards, Mark Edwards

Child of the Late Ron Johnson
Lisa Johnson

Child of the Late Elene Shepherd
Coleen Shepherd

Children of the Late Edith Edwards
Dawn Smith, Fay Monaghan, Wilma Edwards, Jannelle Edwards, Clem Edwards,
Brian Edwards

Children of the Late Iris Edwards
Pauline Edwards, Malcolm Edwards

Children of the Late Roger Edwards
Fred Coleman, John Edwards, Audane Edwards, Bradley Edwards, Greg Edwards,
Alfred Edwards, Darlene (“Darla") Edwards

Children of the Late Arnold (“Picaninie") Ebsworth
Margaret Collins, Judith Nicholls, Lorraine Gilby, Ellen Johnson, Irene Ebsworth

Children of the Late Martin Ebsworth
Chris Ebsworth, Anna Ebsworth, Kimbley Ebsworth

Children of the Late Cecil ("Nocka") Ebsworth
Cecil Ebsworth, Maureen Winbank, Malcolm Ebsworth, Ernest ("Hope") Ebsworth,
Peter Ebsworth, Dianne McGlashen

Children of the Late Alma Ebsworth
Archie Ebsworth, Manuel Ebsworth, Lorna Pine, Loretta Tupou, Leona Tai

Children of the Late Jean McKellar
Clancy McKellar, Greg McKellar, Wayne McKellar, Ruth McKellar, Sally McKellar,
Cal McKellar, Rebecca McKellar, Tray McKellar, Shona McKellar,

Children of the Late Gerald McKellar
Gerald McKellar Jr, Jenna McKellar, Shannon McKellar, Cody McKellar,

Children of the Late Thomas McKellar
Margaret McKellar, Thomas McKellar, Jay McKellar, Robert McKellar,

Children of the Late Janice Dennis
Shona McKellar, Peter McKellar, Floyd McKellar,

Children of the Late Arthur Ebsworth
Majella Jones, Coral-Lee Jones

Children of the Late Madeline Hines
Clarrie Hines, Peter ("Paddy-boy") Hines

Child of the Late Eileen Hines
Darren Hines

Children of the Late Jeannie Hines
Loretta McKellar, Judith Hines

Children of the Late Rita ("Georgina”) Hines
Lorna Vincent, William Hines, Thomas Hines, Edna Hines, Rhonda Hines, Barry Hines

Children of the Late Malcom ("Pierce") Hines
Maureen Hines, Fiona Hines, Tina Hines,

Child of the Late Ray Hines
George Hines,

Raised by the Late Lucy Harding
Norman Hodge


Friday, 17 May 2013

Gaangalu IULA Agreement

Gaangalu IULA Agreement

Area roughly enclosed by and / or including Mt Morgan, Biloela, Theodore, Rolleston, Blackwater and Middlemount Queensland.

Apical ancestors listed are

Maggie of Dingo
Biddy of Wooroona
Sandy of Wooroona
Henry Williams of Duaringa
Jack (of Coomooboolaroo)
Billy Mickelo
Claude and Anne Anderson
Rose Ann Tyson
Biddy (wife of Jumbo)
Lizzy Tiger (Blackwater)
Blanche of Duaringa
Annie French
Polly Doctor
Annie of Orion Downs
Annie and Ned Duggan
Peter Tyson
Lily of the McKenzie River Bend
John ‘Jack’ Bradley
Violet Thompson
Jenny Doctor [not daughter of Polly Doctor]
Polly McEvoy / Brown
Queenie (Hart) of Duaringa
Charlie, Willie and George Riley  (Brothers)
Lily / Lilla Livingstone
William Toby.
 
Appeared in the Courier Mail of May 18-19, 2013

Sunday, 12 May 2013

Mandandanji People's Native Title Claim

Mandandanji People's Native Title Claim

The claim area has been previously described as the Roma and St George region of South West Queensland.

Current apical ancestors are

Nellie Edwards
Combarngo Bill
Weribone Jack snr
Mary Weribone

A meeting on May 25, 2013 will decide whether Dolly Clarke will be added as an apical ancestor.

Appeared in the Courier Mail dated 4-5 May, 2013

Wangan and Jagalingou Native Title Claim Group

Wangan and Jagalingou Native Title Claim Group

Area roughly enclosed by Capella, Moranbah, Mount Coolon, Aramac, Barcaldine, Blackall, Tambo, including Alpha and Clermont, Queensland.

Current apical ancestors are

Maggie Tarpot of Clermont
Charlie McAvoy of Logan Downs
Frank Fisher snr of Clermont
Liz McEvoy of Logan Downs
George McEvoy
Polly of Clermont
Momitja
Bob Tarpot of Alpha

Meeting on 25 May 2013 to, amongst other things,

(1) Delete Bob Tarpot of Alpha as apical ancestor as he is the son of Jimmy Tarpot to be added

(2) Delete George McEvoy of Alpha as apical ancestor as he is the son of Charlie McAvoy

(3) Delete Polly of Clermont

(4) Add the following as apical ancestors

 Jimmy Tarpot
Mary of Clermont
Jimmy and his wife Annie Flourbag
The mother of Jack Malone snr and Jim Malone
Maggie of Clermont aka Maggie Miller
Dan Dunrobin aka Dunrobin aka Christopher Dunrobin aka Dan Robin

Appeared in the Courier Mail May 4-5, 2013

Wednesday, 1 May 2013

Western Kangoulu Native Title Group

Western Kangoulu Native Title Group

Area roughly bounded by Comet, Tieri, Clermont, Bogantungan and Springsure Queensland.

Descendants of

Polly aka Polly Brown aka Polly McAvoy
John "Jack" Bradley
Hanny of Emerald
Nannie, mother of Nelly Roberts
Annie / Nanny Duggan and Ned Duggan

Appeared in the Courier Mail of April 13-14, 2013

Awabakal and Guringai Peoples Native Title Determination Application

Awabakal and Guringai Peoples Native Title Determination Application

Area bounded by the NSW coast from north of  Port Jackson to Newcastle then inland to Maitland  and south parallel to the coast then back to Port Jackson.

Descendants of

The Awabakal Peoples:

Margaret aka Queen Margaret / Old Margaret)
Ned aka King Ned & King Molly & Black Ned & Old Ned
Flathead (Father of King Ned & Black Ned & Old Ned)
Mahrahkah aka Molly & Molly Morgan & Maria Morgan
Charlotte Preston (Daughter of Molly & Molly Morgan & Maria Morgan)

The Guringai Peoples:

Bungaree aka King Bungaree
Bowen Bungaree
Matora
Gooseberry aka Cora)
Charlotte Ashby
Biddy Salamander

Appeared in the Koori Mail of April 24, 2013

Wonnarua Peoples Native Title Determination Application

Wonnarua Peoples Native Title Determination Application

An area of 25.63 hectares situated approximately 5 km east of Cessnock, in the State of NSW.

Descendants of

Sarah Madoo
Emily Shoe
Mary Shoe
Matilda Hughes (? Daughter of Emily Shoe)
Emily mother of Henry Harry Taggart aka Old Harry & Harry F Taggart
Susan Bishop aka Susan Bishop Young & Susan Dangar & Susan Dwyer
Mary Anne Webster aka Mary Ann Webster
George William Cain
and any other Aboriginal person who claims to hold Native Title rights & interests over the area.

Appeared in the Koori Mail of April 24, 2013

Gomeroi People Native Title Claim Group

Gomeroi People Native Title Claim Group

Claim area bounded by the New South Wales / Queensland border in the north, the western slopes of the New England Tableland in the East, the Hunter and Goulburn Rivers in the South and the Castlereagh River in the west.

Descendants of the following

Thomas Pitt (born in 1838)
Billy Barlow (born in Tycannah, 1835)
Peter James Cutmore (born in Tycannah, 1849)
James Swan (born in Combadello, 1825)
Harriett Wyndham (born in Mungie Bundie, 1863)
William Levy (born in Terry Hie Hie, 1867)
Sally Nerang (born in Terry Hie Hie circa 1840)
Eliza Barlow (born in Terry Hie Hie circa 1860)
Kitty Dangar (born in Walgett, 1837)
William Clark (born in Collarenebri, 1845)
Murray Ippai (born in Collarenebri)
Mary Ann Ippai (born on the Barwon River)
Edward Morgan (born in Dungalear, 1855)
Nancy Morgan (born in Dungalear, 1861)
Robert Nicholls (born in Collarenebri, 1842)
Frank Mundy (born in Collymongle, 1872)
Lena Combo (born in Mogil Mogil, 1876)
Jack Thunderbolt (born in Walgett, 1847)
Betsy Yates (aka Polly Yates and Polly Burras) (born on the Barwon River circa 1860)
Jenny (born in Walgett circa 1840)
Dick Silk (born in Walgett)
Fred Parker (born in Gingie, 1864)
Murray Rook (born in Collarenebri, 1865)
Ethel Tinker (born in Mercadool circa 1878)
Emily McPherson (born in Collarenebri, 1892)
Billy Whitford (born in 1828)
King Robert Cobbler (born in Mogil Mogil, 1855)
Billy Wightman (born in Kunopia, 1813)
John McGrady (born in Moree, 1853)
William Dennison (born in Kunopia, 1843)
Charlie Dennison (born circa 1846-1866)
Alice Dennison (born in Moree circa 1863 -1873)
Lucy Long (born in Boomi circa 1850)
Minnie Lance (born in Boomi circa 1868)
Harry Denham Charles Cubby (born on the Boomi River)
Sarah Wilson aka Sarah Murphy aka Sarah Witman (born in Kunopia, 1868)
Reuben Bartman (born in Boomi in 1876)
Billy Dunn (born in Mungindi)
William Edwards (born in Thallon)
Queen Susan (born in Welltown)
Phoebe Munday-Williams (born in Mungindi, 1864)
George Bennett (born in Mungindi, 1873)
Amelia Bell aka Amelia Brown (born in Bingara, 1862)
William Snow (born in Tamworth or Moonbi, 1855)
Francis Snow (born in Tamworth, 1858)
Matilda Wyndham (born in Bingara in 1842)
Thomas Duke (born in Bingara, 1847)
Teasie Griffen aka Jessie Griffen aka Ellen Griffen (born in Barraba,1859)
Mary Anne Hammond (born in Tamworth, 1836)
Elizabeth Guest aka Eliza Gillan (born in Liverpool Plains, 1840)
Jane Maloney (born in Walhallow, 1838)
Mary Ann Healy (born in Murrurundi, 1829)
Thomas Taylor (born in Coolah, 1836)
Elizabeth Loder aka Elizabeth Bates (born in Murrurundi, 1843)
Sarah Gatehouse (born in Aberdeen, 1835)
William Duncomb (born in Muswellbrook circa 1830)
John Morris Tighe (born in 1852)
Susan Bishop-Young aka Susan Dangar (born in Warialda)
Sarah Murphy (born in 1846)
Thomas French (born in Scone, 1825)
John Thomas Bates (born on the Mooki River, 1840)
Alexander Nean (born in Liverpool Plains, 1843)
David Johnson (born in Cassilis circa 1838-1844)
Mary Orr (aka Nellie Orr) (born in Garrawilla, 1853)
Julia Campbell (born on the Castlereagh River circa 1833-1834)
Annie Jendis (born in Burbagate, 1845)
Harriet Munro (born in Gunnedah, 1867)
Alice Eliza Natty (born on the Namoi River near Boggabri, 1857)
James Tighe (born in Coonabarabran, 1842)
William Tighe (born in Toorawandi, 1844)
Patrick Tighe (born in Coonabarabran, 1852)
Jane Tighe (born in 1864)
Mary Jane Griffin aka ‘Old Ibidah’
Susan Slater (born in Coonabarabran, 1839)
Thomas Leslie (born in Kirban circa 1850-1854)
James Leslie (born in Armatree, 1853)
Ellen Fuller (born in Rockgidgiel, 1854)
Sarah Hughes (born in Coonabarabran circa 1834-1859)
James Cole (born in 1845)
Mary Ann Hall (born on the Castlereagh River, 1840)
Samuel Bruce Smith (born in Tambar Springs circa 1860 – 1863)
Elizabeth Ann Smith (born in Mullaley, 1866)
William Green aka William Edwards (born in Kings Plains near Inverell, 1853)
Angus Landsborough (born in Newstead, 1867)
Patrick Landsborough (born in Newstead, 1872)
Alec Brown (born in Bundarra, 1873)
Margaret King (born in Gummin Gummin near Gulargambone circa 1854-1858)
William James King (born in Coonabarabran circa 1851-1853)
Florence May Blackman aka Louisa Florima Blackman (born in Coonamble, 1846)
Euphemia Blackman (born on the Castlereagh River, 1851)
Henry Arthur Yates (born in Coonamble, 1860)
Betsy Yates (born in Wingadee, 1854)
Annie Day (born in Bullarora Station near Coonamble circa 1871-1876)
Army Toomey (born in Wingadee near Coonamble, 1886)
Maria Clare Hall (born in Gulargambone circa 1830-1833)
Thomas Carney (born in Tonderburine, 1852)
Jim Duncan (born in Coonamble in 1854)
Thomas Reid (born in Cuttabri, 1840)
Thomas John Blacklock (born in Terembone, 1851)
Thomas Dangar (born in Drilldool, 1857)
Harry Doolan (born in Pilliga, 1855)
George Green (born in 1851) Lucy Barr (born in Boggabri, 1851)
Peggy Reid (born in Cuttabri, 1836)
Julia Jane Saunders (born in Wee Waa, 1845)
William Newman (born in Cuttabri, 1807)
Emma Dingwell (born in Bograh Station near Narrabri, 1864)
Kate Purser (born in Narrabri, 1863)
Mary Ann Lucas (born in Millie, 1840)
Frank Maybury (born in Killarney Station near Narrabri circa 1840)
Charlotte Hagan aka Charlotte Keegan (born in Narrabri circa 1850-1870)
Nellie Combo (born in Wallah Station near Narrabri, 1850)
Mary Peake (born in Narrabri, 1848)

Appeared in the Koori Mail of April 24, 2013

Ngemba, Ngiyampaa, Wangaaypuwan and Wayilwan Native Title Claim Group

Ngemba, Ngiyampaa, Wangaaypuwan and Wayilwan Native Title Claim Group

Application area bounded by the towns of Brewarrina, Bourke, Coonamble, Gulargambone, Warren, Nyngan, Hillston, Mossgiel and Ivanhoe and the Bogan, Castlereagh, Barwon, Darling and Lachlan Rivers in New South Wales.

Descendents of

Caroline Hill (born on the Barwon River c1847)
Thomas Sullivan (born in Brewarrina c1860)
Nellie Colless (in Brewarrina c1868)
Billy Coleman (born in Cobar c1840)
Mary Ann Allen (born in 1844)
Moses Biggs (born in 1837)
Polly Parkes (born in 1846)
Anne Brandy (born in Colane 1874)
Caroline Brandy (born on Duck Creek 1869)
Wadna Boe (born in 1848)
Richard King (born in 1827)
Jimmy Keewong (born in 1849)
Kitty Narrangie
Tom Dennis (born in Brewarrina 1864)
Winnie Pierce (born in Brewarrina 1878)
Jack Dennis (born on the Barwoon River c1855)
Kate Baker (born in Boorooma 1874)
Francis "Tracker" Williams (born in Gundabooka 1883)
William Johnson (born in Big Willandra 1876)
Henry Parkes (born in 1863)
Topsy Harris aka Topsy Scotty (born in Marfield 1866)
Jack Redtank
Thomas Williams aka Thomas Broughton (born in Roto)
Maggie Redtank (born in Keewong 1868)
Ada Arnott (born in Nyngan 1865)
Moses Divine
Jack Smith (born in Mossgiel 1869)
Ellen Sprowl aka Ellen McHughes (born in Brewarrina 1867)
Fanny Hippi aka Fanny Williams
Millie Wells aka Millie Shearer (born in Brewarrina 1874)
Pluto Williams (born in Trida / Mossgiel 1873)
Steve Shaw (born in Coronga Peak 1855)
Fanny Brown aka Tiltagara Fanny (born in Hillston 1862)
David Brown (born on the Macquarie River 1850)
Janey Brown (born on the Macquarie River 1853)
Betsy Gwen (born in Haddon Rigg near Warren 1849)
Louise Hinton (born on the Macquarie River 1843)
Cissy Lee (born in 1852)
Boorooma Murphy (born in Boorooma 1832)
Harry Murphy (born in Brewarrina c1871)
Thomas Nixon (born in Buttabone 1843)
Colaine Lumpy (born in 1864)
Charlotte Wilson
Tilly Riley (born in 1863)
Geordie Murray (born in Ivanhoe 1851)

This appeared in the Koori Mail of April 24, 2013